Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-04-03

Laureat Nagrody Nobla, wybitny astrofizyk wystąpi na Impact’24

Didier Queloz wystąpi na Impact’24 w ramach ścieżki Space, poświęconej między innymi przemysłowi kosmicznemu jako katalizatorowi innowacji technologicznych do wykorzystania również w gospodarce na Ziemi.

Szwajcarski astronom Didier Queloz weźmie udział w Impact’24, odbywającym się 15–16 maja w Poznaniu. Jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – otrzymał ją w 2019 r. za odkrycie pierwszej egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca

To może być zaskakujące, ale jeszcze całkiem niedawno, bo aż do II połowy XX w., astronomowie nie mieli dowodów, że wszechświat jest pełen planet. Byli w stanie zaobserwować wyłącznie te, które znajdowały się w naszym Układzie Słonecznym. O planetach pozasłonecznych, zwanych inaczej egzoplanetami, rozprawiano tylko w nieudowodnionych spekulacjach.

Wszystko się zmieniło z początkiem lat 90. ubiegłego wieku. W kwietniu 1992 r. dwóch radioastronomów, Aleksander Wolszczan z Polski oraz Dale Frail z Kanady, opublikowali pracę, w której donosili o odkryciu trzech egzoplanet, znajdujących się w układzie planetarnym wymarłej gwiazdy – pulsara PSR 1257+12 (Lich). Trzy lata po tym odkryciu szwajcarscy astronomowie, piszący doktorat Didier Queloz i jego promotor Michel Mayor, znaleźli pierwszą planetę wokół gwiazdy typu słonecznego. Krąży ona w systemie 51 Pegasi. Gwiazda po latach uzyskała oficjalną nazwę Helvetios, a planeta – Dimidium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00