Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-10-08

Ubezpieczenie pracownika

Znajomość zasad ustalania podstawy wymiaru świadczeń emerytalno- -rentowych może ułatwić pracownikowi świadome kierowanie przebiegiem swojego ubezpieczenia i dokonanie wyboru okresu, w którym otrzymywał przychody pozwalające na uzyskanie najwyższego świadczenia.
Zgodnie z art. 15 i 16 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, podstawę wymiaru emerytury obliczanej według starych zasad, obowiązujących większość osób odchodzących obecnie na emeryturę, stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie:
• kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę lub rentę, albo
• 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadającego przed rokiem zgłoszenia wniosku.
Przychód z danego roku
Podstawowy wpływ na wysokość świadczenia ma tzw. wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury lub renty, obrazujący relację przychodów ubezpieczonego do przeciętnej płacy krajowej w danym roku (art. 15 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach). Im ten wskaźnik jest wyższy, tym wyższa będzie podstawa wymiaru i wysokość świadczenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00