Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-07-27

Ochrona środowiska

Zagadnienia ochrony środowiska stanowią niezwykle ważny obszar polityki UE. Jest to także dziedzina istotna z punktu widzenia przedsiębiorców i konsumentów funkcjonujących w ramach wspólnego europejskiego rynku. Swoją ważkość zagadnienia ekologiczne zawdzięczają ścisłemu powiązaniu z gospodarką wspólnotową, a zatem gospodarkami państw członkowskich, w tym od 1 maja 2004 r. również Polski. Ze względu na obszerną materię, jaką obejmuje ochrona środowiska, oraz ze względu na niezwykłe bogactwo regulacji wspólnotowych w tym zakresie, obszar ten ma ogromne znaczenie również dla firm. Wystarczy wskazać, iż polityka ochrony środowiska obejmuje gospodarowanie odpadami, korzystanie ze środowiska naturalnego, w tym emisje do powietrza, wody, gleby, żeby przekonać się, iż każda firma bez względu na rozmiary i charakter prowadzonej działalności musi zetknąć się z omawianymi problemami. Na zagadnienia te warto jednak spojrzeć również z szerszej perspektywy niż tylko gospodarcza. Dotykają one bowiem wszystkich obywateli UE, bez względu na to, czy prowadzą oni działalność gospodarczą czy też swoją aktywność zawodową przejawiają w innych formach.

Marcin Jakubaszek
Kancelaria Miller, Canfield, W. Babicki i Wspólnicy Spółka Komandytowa
Zapewnienie ochrony środowiska stało się wyzwaniem społeczności światowej, w tym unijnej, z chwilą kiedy uświadomiono sobie zagrożenia związane ze stałym wzrostem skażenia natury. Według danych samych tylko instytucji wspólnotowych, w ciągu ostatnich dekad w sposób stały i ciągły pogarszała się jakość otaczającego nas środowiska. Każdego roku Unia produkuje około 2 miliardów ton odpadów i wielkość ta zwiększa się o prawie 10% rocznie. Wzrastają emisje z domostw i pojazdów, wskutek czego mieszkańcy UE doświadczają stałego pogarszania się otaczającego ich środowiska naturalnego. A dbałość o nie jest przecież jednym z priorytetów obecnych czasów.
Jak kształtowała się polityka ekologiczna?
Obszar ochrony środowiska pozostaje w kręgu zainteresowania UE od ponad 30 lat. Proces kształtowania się obecnej polityki Unii w obszarze ochrony środowiska był i jest procesem niezwykle złożonym i niejednokrotnie napotykającym liczne bariery i przeszkody, z których większość udało się już przezwyciężyć. Mimo tych przeszkód Unii udało się w okresie wspomnianych 30 lat wypracować spójny system regulacji dotyczących ochrony środowiska, zwanych łącznie prawem ekologicznym UE. W odniesieniu do daty granicznej, która stanowiłaby początek historycznego rozwoju zinstytucjonalizowanych form polityki ekologicznej UE, podawane są różne daty przypadające między 1964 r. a 1973 r. Uśredniając rozważania w tym zakresie, można w rozwoju instytucjonalnej polityki ochrony środowiska UE wyodrębnić cztery następujące etapy:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00