Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-12-21

Jak prowadzić firmę rodzinną

Zanim rozpoczniemy działalność gospodarczą, musimy podjąć decyzję co do formy, w jakiej będziemy tę działalność prowadzić. Jest to oczywiście teza uniwersalna, ale w przypadku firmy rodzinnej ma ona szczególne znaczenie, gdyż może umożliwić nam uzyskanie konkretnych korzyści podatkowych oraz przyczynić się do uzyskania oszczędności związanych z wpłatami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

Andrzej Bielecki
Stan prawny na 1 grudnia 2004 r.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej nie wniosło żadnych zmian w przepisach regulujących formy prawne firmy, jednak wymusiło podjęcie prac nad zmianami, które przystosują nasze prawo do prawa unijnego. Zmian tych jednak nie należy się obawiać, nie są one bowiem zbyt znaczące, a ponadto będą wprowadzane etapami do 2007 roku, co pozwoli na ich ewolucyjne przyswajanie przez przedsiębiorców.
Tworząc firmę rodzinną, powinniśmy w pierwszej kolejności zdecydować się na określony profil działalności. Musimy jednak pamiętać, że nie każda działalność może być przez nas podjęta tylko na podstawie rejestracji, niektóre dziedziny działalności wymagają bowiem zezwoleń lub koncesji. Bardzo ważną kwestią pozostaje też forma organizacyjna, w jakiej zostanie utworzona nasza firma. Dla firmy rodzinnej najlepszą wydaje się spółka cywilna, dlatego zostanie ona przedstawiona w sposób obszerniejszy.
Pewnym problemem - pomimo wprowadzonych ostatnio ułatwień - pozostaje założenie firmy, czyli pokonywanie biurokratycznych przeszkód, zanim będziemy mogli podjąć działalność gospodarczą.
Biorąc pod uwagę powyższe zagadnienia, opracowanie to ma Państwu pomóc przede wszystkim przy wyborze formy działalności dla firmy rodzinnej oraz przy jej organizacji.
Działalność gospodarcza, przedsiębiorca, przedmiot działalności
Aby rozpocząć działalność gospodarczą, należy wiedzieć, co ustawodawca rozumie przez to pojęcie oraz w jaki sposób definiuje przedsiębiorcę.
Jest to o tyle istotne, że nie każda działalność prowadzona w celu zarobkowym musi być z punktu widzenia prawa działalnością gospodarczą i podlegać określonym rygorom prawnym. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Natomiast działalnością gospodarczą nie jest działalność wytwórcza w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00