Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-24

Ubezpieczenia na życie pracownika

Bardzo często pracodawcy, poza wynagrodzeniem na odpowiednim poziomie i możliwością rozwoju zawodowego, swoim podwładnym oferują także tzw. pakiet socjalny. Do dobrowolnych świadczeń zaspokajających potrzeby socjalne pracowników należą m.in. ubezpieczenia na rzecz osób zatrudnionych.

Stan prawny na 17 czerwca 2008 r.

SYLWIA GORTYŃSKA

Pracownicze ubezpieczenie na życie

Pracownicze ubezpieczenia na życie są rodzajem „programu” ubezpieczeniowego, który ma za zadanie zapewnić kompleksową i elastyczną ochronę zdrowia i życia ubezpieczonych pracowników firmy i ich rodzin. Specjaliści rynku ubezpieczeń pracownicze ubezpieczenie na życie określają jako optymalny sposób, w którym, ponosząc koszty rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, zabezpieczyć można świadczenie w wysokości kilkuset, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zazwyczaj składka na ubezpieczenie wynosi około pięćdziesięciu złotych w skali miesiąca. Najczęściej cena za ubezpieczenie pokrywana jest przez pracodawcę lub pracodawcę i pracownika wspólnie. Czasem ubezpieczenie na życie pokrywa tylko pracownik. Dosyć popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w firmach o słabszej kondycji finansowej, jest opłacanie składki za ubezpieczenie na życie pracownika do wysokości odprawy pośmiertnej, a za dodatkowe umowy składkę płacą sami pracownicy.

Praktyka pokazuje, że polisa grupowa może być tańsza od polisy indywidualnej nawet o 30%. Niskie składki w produktach grupowych są efektem niskich sum ubezpieczenia. W polisach indywidualnych sumy ubezpieczenia są z reguły wyższe.

Oczywiście na rynku ubezpieczeniowym działa wiele firm oferujących ubezpieczenia na życie. Dokonując wyboru, należy mieć na uwadze fakt, że ważna jest nie tylko oferta, ale również stabilność finansowa towarzystwa ubezpieczeniowego oraz poziom obsługi zawartego kontraktu. Trzeba także zauważyć, że polisy grupowe stają się coraz bardziej elastyczne - coraz łatwiej o zbiorowe ubezpieczenie nawet dla grup kilkuosobowych. Nierzadko w ramach takich umów każdy ubezpieczony może równie swobodnie określać zakres ochrony, tak jak w przypadku umów zawieranych indywidualnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00