Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-12-14

Opodatkowanie dotacji

Jednostka korzystająca z unijnego wsparcia może uznać VAT naliczony jako koszt kwalifikowany, tj. wliczany do ogólnego kosztu projektu finansowanego przez UE, jeśli zgodnie z przepisami prawa nie może odliczyć tego podatku. Jeśli jednak, zgodnie zapisami ustawy o VAT, jednostka ma prawo do odliczenia tego podatku, wówczas VAT nie może być kosztem kwalifikowanym.

Koszty kwalifikowane

W Polsce najczęściej do kosztów kwalifikowanych, czyli finansowanych przez Unię, podatek VAT zaliczają samorządy, które są największymi beneficjentami unijnych środków. Wynika to z faktu, że nie są one uznawane za podatników VAT w zakresie realizacji zadań w ramach uprawnień i narzędzi przyznanych im z mocy prawa (np. gdy są wydawane decyzje administracyjne, pobierane są opłaty o charakterze publicznym lub gdy jest budowana i remontowana ogólnospołeczna infrastruktura). Dla przykładu, jeśli w ramach funduszy UE będzie realizowana inwestycja publiczna np. w postaci budowy drogi, służąca czynnościom niepodlegającym VAT, wówczas naliczony VAT zawarty w fakturach zakupu tej inwestycji będzie kosztem kwalifikowanym.

ZAPAMIĘTAJ

Jeśli jednak jednostka samorządowa, np. gmina, realizuje zadania na podstawie umów cywilnoprawnych, to jest w tym zakresie podatnikiem VAT.

Przykładami czynności wykonywanych przez gminę jako podatnika VAT mogą być: sprzedaż nieruchomości, odpłatny wynajem miejsc targowych, odpłatne świadczenie usług w zakresie dostawy wody czy odbioru ścieków, odpłatne świadczenie usług w zakresie sportu i rekreacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00