Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-10-06

Jak zmiana wymiaru czasu pracy wpływa na podstawę wymiaru świadczeń

Zmiana umowy o pracę, która dotyczy wymiaru czasu pracy, ma wpływ na ustalenie wysokości podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Płatnik świadczenia wlicza wówczas do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe pracy po zmianie etatu. Również pozostałe składniki wynagrodzenia dolicza do podstawy wymiaru tylko z tego okresu.

W przypadku zmiany etatu, do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłku płatnik przyjmuje wyłącznie wynagrodzenie za okres przypadający po tej zmianie. Zmiana etatu nie ma znaczenia, gdy następuje w trakcie niezdolności do pracy.

(?) Od 1 marca 2009 r. zatrudniliśmy pracownicę na 1/2 etatu. Od 15 czerwca br. zwiększyliśmy jej etat do 3/4. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Zachorowała 3 września i ma prawo do zasiłku chorobowego. Jak w tej sytuacji ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Średnie miesięczne wynagrodzenie pracownicy za okres od lipca do sierpnia 2009 r. wyniosło 2650,45 zł (po pomniejszeniu o kwotę składek pobranych z wynagrodzenia pracownicy). Wynagrodzenia wypłacamy do 10. dnia następnego miesiąca.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownicy powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia, które otrzymała za pełne kalendarzowe miesiące pracy po zmianie wymiaru czasu pracy, czyli za lipiec i sierpień 2009 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00