Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 18-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 18-05-2024
Data publikacji: 2021-05-20

Zasiłek opiekuńczy na dzieci – jak ustalać do niego prawo w nietypowych przypadkach

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje ubezpieczonemu w sytuacji braku możliwości zapewnienia opieki dziecku (zarówno zdrowemu, jak i choremu) lub innemu choremu członkowi rodziny. Ustalenie uprawnień do tego zasiłku często sprawia trudności w przypadku wykonywania pracy zmianowej przez rodziców dziecka albo jeżeli ich związek nie jest sformalizowany.

O wypłatę zasiłku opiekuńczego mogą się starać zarówno pracownicy, jak i inne osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu. Charakter tego ubezpieczenia (obowiązkowy lub dobrowolny) pozostaje bez znaczenia. Z zasiłku mogą zatem korzystać również m.in. zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność czy chałupnicy.

Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu nie jest jedynym warunkiem przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego. Wymagane są też inne okoliczności, od których wystąpienia zależy nabycie prawa do tego zasiłku. W niniejszym opracowaniu zwrócono uwagę na wybrane zagadnienia związane z ustalaniem uprawnień do zasiłku opiekuńczego. Omawiane zasady odnoszą się też do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z którego można korzystać w czasie epidemii COVID-19 (z wyłączeniem dotyczącym rocznego limitu zasiłku).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00