Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 20-04-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 20-04-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2023-08-21

Emerytury nauczycielskie – zmiany od 2024 r.

Nowelizacja ustawy – Karta Nauczyciela przywraca w pewnym zakresie wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, które zostały zlikwidowane w wyniku reformy emerytalnej w 1999 r. Przewiduje ona możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury przez nauczycieli na szczególnych zasadach, tj. przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2024 r.

Omawiając warunki uprawniające do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej, tzw. stażowej, należy przypomnieć warunki wymagane do uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej, zapisanej w Karcie Nauczyciela (art. 88) od samego początku jej obowiązywania, tzw. emerytury bez względu na wiek. Emerytura ta funkcjonuje w dalszym ciągu.

1. Warunki nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek (art. 88 Karty Nauczyciela)

Wcześniejsza emerytura nauczycielska jest to emerytura przysługująca bez względu na wiek nauczycielom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r.

W zakresie ustalania uprawnień do przechodzenia na ww. emeryturę art. 47 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej ustawą emerytalną, odsyła do Karty Nauczyciela

Uprawnienia do omawianej emerytury uzyskają nauczyciele, którzy: 

- do 31 grudnia 2008 r. mają 30 lat zatrudnienia, w tym minimum 20 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru zajęć, 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00