Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-09-01

Zmiany w Ordynacji podatkowej - komentarz

Od 1 września br. wchodzi w życie zasadnicza część nowelizacji Ordynacji podatkowej. Szeroki zakres zmian obejmuje takie zagadnienia, jak możliwość porozumienia się z władzą skarbową co do metody ustalania cen transakcyjnych, możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną lub prawo do samodzielnego dokonywania niewielkich korekt przez urzędników skarbowych.

Jakie nowe definicje pojawiły się w Ordynacji
Ustawodawca rozszerzył katalog legalnych definicji występujących w Ordynacji poprzez odesłanie do przepisów ustaw o podatku dochodowym. Nowość stanowi zdefiniowanie w ustawie pojęć:
• cena transakcyjna - jest to cena przedmiotu transakcji zawieranej pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług;
• podmiot krajowy - to podmiot krajowy w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych;
• podmiot zagraniczny - to podmiot zagraniczny w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych.
O co można zapytać Ministra Finansów
Nowelizacja uchyla obowiązujący dotychczas zapis, zgodnie z którym Minister Finansów „nie dokonuje interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów”. Wprowadzona zmiana uprawnia podatników do kierowania zapytań do Ministra Finansów w indywidualnych sprawach z zakresu postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej. Tak jak i w przypadku innych interpretacji podatkowych możliwość złożenia zapytania dotyczy jedynie spraw, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Do pisemnych interpretacji Ministra Finansów stosuje się te same zasady, jakie obowiązują w stosunku do interpretacji wydawanych przez urzędy skarbowe, z jednym wyjątkiem. Termin, w jakim Minister Finansów jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi, wynosi 6 miesięcy od dnia otrzymania wniosku (w przypadku urzędów skarbowych są to 3 miesiące lub w sprawach trudniejszych 4 miesiące).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00