Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-10-05

Wspólnik w spółce z o.o. - praktyczne rozwiązania najczęstszych problemów

Wspólnicy jako faktyczni właściciele spółki z o.o. pełnią w niej główną rolę. Nic dziwnego zatem, że ich rozliczenia ze spółką powinny podlegać szczególnej uwadze prowadzących księgowość danej spółki z o.o. Tym bardziej że rozliczenia te są przedmiotem zainteresowania kontroli skarbowej. W opracowaniu przedstawiamy te zdarzenia gospodarcze z udziałem wspólnika, które mogą sprawiać problemy rozliczającym je księgowym.

Założenie spółki z o.o.
Umowa spółki z o.o. pod rygorem nieważności powinna zostać zawsze zawarta w formie aktu notarialnego, bez względu na to, czy dotyczy spółki jednoosobowej czy wieloosobowej. Rygor ten oznacza, że umowa zawarta w innej formie - na przykład tylko na piśmie - nie będzie ważna. Na podstawie takiej nieważnej umowy sąd nie dokona rejestracji spółki.
Umowa spółki powinna określać jej firmę (nazwę) i siedzibę, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników. Gdyby czas trwania spółki był określony, również powinno to zostać uregulowane w umowie. Oprócz tego umowa musi też określać, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział.
Wzór umowy spółki znajdą Państwo na stronie www.mk.infor.pl
Skutki podatkowe objęcia udziałów
Wspólnik obejmuje udziały w spółce z o.o. w zamian za wkład pieniężny lub niepieniężny (aport). Wydatki ponoszone przez wspólnika nie będą stanowić bezpośrednio jego kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia (art. 16 ust. 1 pkt 8 updop). Można pomniejszyć o nie dochód przy przyszłej sprzedaży tych udziałów. Wydzielić można następujące sytuacje:
a) utworzenie spółki poprzez pokrycie udziałów gotówką - nie ma przychodu w postaci wartości objętych udziałów i nie ma kosztu w postaci gotówki wpłaconej na poczet pokrycia udziałów,
b) utworzenie spółki poprzez pokrycie udziałów aportem innym niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa - przychodem jest wartość objętych udziałów, a kosztem podatkowym wartość aportu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00