Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-01-28

Jakie skutki podatkowe powoduje przekazanie środków trwałych w zamian za umorzone udziały

Czy przekazanie środków trwałych w zamian za umorzone udziały (zgodnie z art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych) podlega opodatkowaniu VAT? Czy w związku z tym należy wystawić fakturę VAT na udziałowca? Jakie skutki takiej sytuacji wystąpią na gruncie podatku dochodowego oraz podatku od czynności cywilnoprawnych?

PROBLEM

RADA

Przekazanie środków trwałych w zamian za umorzone udziały podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatne dostawy środków trwałych (według stawek właściwych dla tych środków trwałych). Szczegóły oraz odpowiedzi na pozostałe pytania przedstawiamy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Udział w spółce z o.o. może być (po wpisie spółki do rejestru i jeśli umowa spółki tak stanowi) umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Wynika to z art. 199 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Jak z kolei stanowi art. 199 § 2 k.s.h., umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników. Uchwała ta powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to w przypadku umorzenia przymusowego nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników (art. 199 § 2 k.s.h.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00