Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-07-04

Jak rozliczyć akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Warszawie prowadzi działalność związaną z nieruchomościami. Wspólnikiem prowadzącym sprawy spółki jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym akcjonariuszem jest niemiecka osoba prawna. Działalność niemieckiego akcjonariusza ogranicza się jedynie do posiadania akcji. Jako akcjonariusz podmiot niemiecki będzie posiadał także określony udział w zysku spółki, jeżeli zysk zostanie przeznaczony do podziału przez walne zgromadzenie wspólników (dywidenda).

1. Czy udział w spółce osobowej powoduje powstanie zakładu

PROBLEM

Czy w opisanej sytuacji należy przyjąć, że niemiecka osoba prawna - jako akcjonariusz polskiej spółki - posiada w Polsce "zakład" w myśl umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?

RADA

Udział niemieckiej osoby prawnej w polskiej spółce komandytowo-akcyjnej nie oznacza, że podmiot niemiecki posiada na terenie Polski "zakład" na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że stanowisko takie nie jest zgodne ze stanowiskiem przyjętym przez organy podatkowe.

UZASADNIENIE

Stosownie do treści art. 5 polsko-niemieckiej umowy "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Przepis ten nie odnosi się jednak do udziału w spółce osobowej. Podobnie nie wymienia udziału w spółce osobowej art. 5 ust. 4 ww. umowy określający, co "zakładem" nie jest. Umowa między Polską a RFN w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku nie daje więc odpowiedzi na pytanie, czy "zakład" powstaje przez uczestnictwo w spółce osobowej. Nie reguluje tego także Modelowa Konwencja OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, która jest swoistym wzorcem dla zdecydowanej większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, oraz Komentarz do tej Konwencji. Organy podatkowe w wielu krajach często dość automatycznie przyjmują jednak, że uczestnictwo w spółce osobowej powoduje powstanie zakładu podatkowego. Takie podejście jest również powszechnie reprezentowane przez polskie organy podatkowe, co nie znaczy, że jest to stanowisko prawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00