Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-10-09

Jak rozliczać VAT od sprzedaży samochodów powypadkowych - zmiany od 1 października br.

Od 1 października br. wraki samochodów są zaliczane według ustawy o VAT do złomu i odpadów. Oznacza to, że zmieniły się zasady opodatkowania sprzedaży tych samochodów. Nie dotyczy to jednak wszystkich samochodów powypadkowych. Przedstawiamy krok po kroku, jak rozliczać takie transakcje.

Krok 1. Kto jest podatnikiem z tytułu dostaw samochodów powypadkowych

W niektórych przypadkach podatnikami z tytułu dostaw towarów są nabywcy (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT). Obowiązek rozliczania podatku z tytułu dostaw towarów przez nabywców może wystąpić w przypadku dostaw towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Załącznik ten z dniem 1 października 2013 r. został poszerzony aż do 41 pozycji. Wcześniej było ich tylko 8. Zmieniony załącznik obejmuje obecnie także wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające (PKWiU 38.11.49.0). Oznacza to, że od 1 października 2013 r. podatnikami z tytułu dostaw samochodów powypadkowych mogą być nabywcy.

Posłuchaj audio-komentarza "Zmiany w VAT od października 2013 r." dostępnego w Bibliotece INFORFK na www.inforfk.pl

Należy jednak zauważyć, że nie zawsze sprzedawane samochody powypadkowe klasyfikowane są według PKWiU jako wraki przeznaczone do złomowania. W ten sposób klasyfikowane są wyłącznie samochody (nie tylko zresztą powypadkowe) będące wrakami, które sprzedawane są:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00