Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-10-14

Rozliczenie VAT od zakupu towaru na współwłasność

Od zakupu towaru na współwłasność podatnik VAT może odliczyć podatek. Jednak wysokość odliczenia zależy od tego, jaka współwłasność łączy kupujących.

1. Ile można odliczyć VAT w przypadku nabycia towaru na współwłasność

Współwłasność jest specyficznym rodzajem prawa własności. Instytucja współwłasności została uregulowana w art. 195-221 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Z art. 195 k.c. wynika, że współwłasność istnieje wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Przedmiotem współwłasności mogą być zarówno rzeczy ruchome (np. samochód, komputer), jak i nieruchomości (np. grunt, budynek, lokal). Istotą współwłasności jest to, że prawo własności do rzeczy przysługuje niepodzielnie wszystkim współwłaścicielom, a każdy z nich, niezależnie od wysokości udziału, ma takie samo prawo własności do całości rzeczy.

Z art. 196 k.c. wynika, że współwłasność może być ustalona jako współwłasność w częściach ułamkowych lub współwłasność łączna. W przypadku nabycia towaru na współwłasność w częściach ułamkowych każdy z nabywców ma prawo do odliczenia podatku naliczonego do wysokości przysługującego mu udziału, oczywiście pod warunkiem że zakup służy nabywcy do wykonywania czynności opodatkowanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00