Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2019-04-29

Czy kursy nauki jazdy są zwolnione z VAT – konsekwencje wyroku TSUE

W wyroku w sprawie C-449/17 TSUE przesądził, że nauka jazdy nie jest rodzajem działalności edukacyjnej o charakterze powszechnym lub wyższym. W konsekwencji nie ma podstaw do zwolnienia tej działalności z VAT. Ministerstwo Finansów milczy w tej sprawie. Nie przedstawiło żadnego oficjalnego stanowiska. Wspomniany wyrok jest jednak wiążący dla wszystkich państw UE, a więc także dla Polski. Może być zatem podstawą do weryfikacji dotychczasowego stanowiska, według którego kursy nauki jazdy w większości korzystały ze zwolnienia z VAT.

 

14 marca 2019 r. TSUE wydał wyrok w sprawie C-449/17 dotyczący stosowania zwolnienia z VAT do kursów nauki jazdy. Wyrok ten wywołał wątpliwości co do prawidłowości dotychczasowej praktyki w tym zakresie.

Zasady opodatkowania kursów nauki jazdy według organów podatkowych

Od dłuższego czasu obowiązuje jednolite stanowisko, że usługi nauki jazdy są zwolnione z VAT. Zwolnienie to przysługuje na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że zwolnione są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach (inne niż zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT). Nie ulega wątpliwości że zwolnienie to może obejmować usługi nauki jazdy. Nie jest natomiast jasne, których usług nauk jazdy to dotyczy.

Dotychczas przyjmowano najczęściej, że ze zwolnienia z VAT nie korzystały jedynie usługi kursów nauki jazdy na kategorie z grupy A (tj. na kategorie A, A1, A2 oraz AM). Uznawano, że nie pozostawały w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, stąd brak możliwości zwolnienia z VAT. W konsekwencji świadczenie takich usług było uznawane za opodatkowane według stawki 23% (na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa pkt 1 ustawy o VAT). Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 sierpnia 2014 r. (sygn. IBPP1/443-421/14/AW):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00