Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 17-05-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 17-05-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-01-09

Jak uzyskać zwrot VAT

Jednym z dwóch sposobów dysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym jest wykazanie kwoty nadwyżki do zwrotu na rachunek bankowy. Jest to tzw. zwrot bezpośredni. Drugi sposób to przeniesienie jej do rozliczenia w kolejnych okresach rozliczeniowych (zwrot pośredni). Jednak nas interesuje ten pierwszy sposób. Dlatego w niniejszym artykule omówimy zasady zwrotu VAT bezpośredniego na rachunek podatnika.

Z artykułu dowiesz się jak uzyskać zwrot VAT na rachunek bankowy. Jest to jeden z dwóch sposobów dysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym, który reguluje art. 87 ustawy o VAT. Możemy wnioskować o zwrot w różnych terminach w zależności od tego, jakie warunki spełniamy (zob. tabelę). Od rozliczenia za lipiec 2024 r. zasady zwrotu VAT nie ulegną zmianie, gdyż zmiany te były powiązane z wdrożeniem obowiązkowego KSeF, którego wejście w życie zostało przesunięte na 2026 r.

Tabela. Terminy zwrotu VAT 

Lp.Terminy zwrotu Komu przysługuje
  1.  
60-dniowy Każdemu podatnikowi, u którego wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym albo dokonującemu dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującemu sprzedaży opodatkowanej
2. 40-dniowy Podatnikowi, który dokumentuje całą sprzedaż fakturami ustrukturyzowanymi i spełnia warunki wskazane w art. 87 ust. 5b ustawy o VAT (zob. pkt 2.4)
3. 25-dniowy na rachunek rozliczeniowyPodatnikowi, który odliczył VAT zasadniczo z opłaconych faktur i spełnia warunki wskazane w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT (zob. pkt 2.2) 
4. 25-dniowy na rachunek VATKażdemu podatnikowi bez obowiązku spełnienia dodatkowych warunków
5. 15-dniowy Podatnikowi otrzymującemu płatności bezgotówkowe, gdy spełnia warunki wskazane w art. 87 ust. 6e ustawy o VAT
6. 180-dniowyPodatnikowi, który w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał żadnej czynności opodatkowanej na terytorium kraju, jak również żadnej dostawy towarów lub świadczenia usługi

Wykazanie przez podatnika kwoty do zwrotu VAT rozpoczyna proces weryfikacji przez naczelnika urzędu skarbowego zasadności zwrotu. Weryfikacja ta co do zasady powinna się zakończyć przed upływem terminu zwrotu, ale organy podatkowe mogą przedłużać terminu zwrotu VAT do czasu zakończenia tej weryfikacji. Wyjątkiem jest zwrot na rachunek VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00