Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-17

1. Jak wykazać w księgach komputery - część 1

Komputery wykorzystywane w działalności gospodarczej mogą stanowić środki trwałe, towary będące przedmiotem obrotu w jednostkach handlowych lub materiały zaliczane jednorazowo w koszty działalności w momencie przekazania do użytkowania i ujmowane wyłącznie w ewidencji pozabilansowej dla celów kontrolnych. Odpowiednia klasyfikacja zależy od tego, jaki jest cel nabycia, okres ekonomicznej użyteczności urządzenia oraz cena nabycia w powiązaniu z zapisami polityki rachunkowości.

Komputer można zaliczyć do aktywów i wykazać w bilansie jako środek trwały lub towar, jeżeli spełni ogólną definicję aktywów, czyli:

l jest przez jednostkę kontrolowany,

l ma wiarygodnie określoną wartość,

l jest efektem przeszłych zdarzeń,

l w przyszłości przyniesie jednostce korzyści ekonomiczne.

Warunki te powinny być spełnione łącznie.

Nie tylko własne zasoby majątkowe są przez jednostkę kontrolowane. oznacza uprawnienia jednostki do czerpania pożytków z dysponowania danym zasobem lub ze wzrostu jego wartości. Kontrola nad danym zasobem oznacza również ponoszenie ryzyka, które występuje w przypadku konieczności pokrycia strat spowodowanych utratą przydatności technicznej składnika aktywów lub zmianą sytuacji ekonomicznej. Oznacza też możliwość ograniczenia dostępu do tych korzyści osobom trzecim. Prawa do kontrolowania aktywów wynikać mogą z aktów własności, umów leasingowych, umów najmu, dzierżawy, praw wieczystego użytkowania gruntu, nabytych licencji, koncesji i innych tytułów prawnych.

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00