Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-06-01

1. Jak należy stosować metodę praw własności według ustawy o rachunkowości

W poprzednim numerze "BR" przedstawiliśmy przykład zastosowania metody praw własności według MSR/MSSF. Niniejszy przykład pokazuje, jak należy stosować tę metodę zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

Między przepisami MSR/MSSF oraz ustawy o rachunkowości występują różnice. Dotyczą one:

1. Ujmowania i wyceny na potrzeby rozliczenia ceny nabycia udziałów wartości niematerialnych w przypadku powstania ujemnej wartości firmy. Ustawa o rachunkowości w tym zakresie obliguje do całkowitego zignorowania wyceny tych wartości niematerialnych, których wartości godziwe zostają ustalone w drodze oszacowania eksperckiego, a nie w odniesieniu do aktywnego rynku. MSR nie uznają takich zasad.

2. Obciążania udziałów i odpowiednio udziału w zyskach/stratach okresu sprawozdawczego kosztem amortyzacji nabytej wartości firmy jednostki podporządkowanej. Zgodnie z ustawą jest to obowiązkowe, natomiast MSR na to nie zezwalają.

3. Czasu lub momentu uznawania udziałów odpisem "ujemnej wartości firmy" jednostki podporządkowanej. Zgodnie z ustawą należy tego dokonywać w sposób systematyczny w czasie, według dość skomplikowanej procedury, przy czym maksymalny czas rozliczenia determinuje średni okres amortyzacji aktywów trwałych podlegających umorzeniu jednostki podporządkowanej oraz okres ponoszenia dodatkowych kosztów lub strat, związanych z przejęciem udziałów, na które nie można utworzyć rezerwy lub nie można ich uznać za element ceny nabycia (kosztu przejęcia). Zgodnie z MSR powstająca na nabyciu udziałów "ujemna wartość firmy" jest rozliczana na nabyte udziały w całości w okresie sprawozdawczym, w którym miało miejsce przejęcie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00