Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-04-01

1. Outsourcing funkcji finansowych - korzyści, problemy, przykłady...

Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, abyśmy to robili. Powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my. Przytoczone zdania to znana w zarządzaniu sentencja Henry’ego Forda wypowiedziana w 1923 r. Obecnie zyskuje ona coraz bardziej na aktualności - także w odniesieniu do outsourcingu funkcji finansowo-księgowych. Outsourcing ma oczywiście wady, ma jednak znacznie więcej zalet, które możemy wykorzystać w swoich przedsiębiorstwach.

Outsourcing polega na długoterminowym przekazywaniu części funkcji działów pomocniczych przedsiębiorstwa (w tym bardzo często podstawowych funkcji finansowych - księgowość, windykacja, kadry, płace) zewnętrznemu usługodawcy. Wykorzystanie potencjału firm outsourcingowych wiąże się oczywiście z określonymi płatnościami. Warto się jednak zastanowić i przeanalizować, czy wykorzystanie outsourcingu (niepowodującego konieczności angażowania własnych zasobów) nie byłoby korzystniejsze do realizacji zadań tradycyjnie wykonywanych przez własny personel oraz za pomocą własnych środków.

Rodzaje outsourcingu

Należy rozróżnić dwa podstawowe rodzaje outsourcingu:

1. , w którym nie ma powiązań między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Firma outsourcingowa jest niezależnym podmiotem gospodarczym powiązanym ze zleceniodawcą wyłącznie za pomocą umowy outsourcingowej. Z przedsiębiorstwa jest wydzielana pewna funkcja, która następnie jest przekazywana do realizacji przez niezależny podmiot gospodarczy na podstawie kontraktu. Pracownicy, zgodnie z porozumieniem między firmami, mogą przejść do wykonawcy, a zbędny majątek może zostać sprzedany lub wydzielony.

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00