Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-05-21

3. Na jakie cele i na jakich warunkach można wykorzystać ZFŚS

W poprzednim numerze BR opisaliśmy, jak i kiedy należy tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Fundusz świadczeń socjalnych ma na celu złagodzenie różnicy w poziomie życia pracowników i ich rodzin, a także emerytów i rencistów. Jest on wyrazem funkcji społecznej zakładu pracy, a jego adresatami są zwłaszcza rodziny o najniższych dochodach. Sposób wykorzystania ZFŚS jest ściśle określony. Wydatkowanie środków ZFŚS na inne cele jest niedopuszczalne i może spowodować wydanie nakazu zwrotu bezprawnie przekazanych kwot.

Środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych administruje pracodawca (art. 10 ustawy o ZFŚS). Środki zgromadzone na osobnym koncie bankowym funduszu mogą być jednak przeznaczone tylko na określone przepisami prawa cele. Wydane więc mogą zostać wyłącznie na:

§ działalność socjalną,

§ dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz

§ tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

UWAGA

Wydatkowanie środków ZFŚS na inne cele jest niedopuszczalne i może spowodować wydanie nakazu zwrotu bezprawnie przekazanych kwot.

Ponadto warto dodać, że zgodnie z art. 12a ust. 1 ustawy o ZFŚS, kto, będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym, w imieniu pracodawcy, za wykonywanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy, podlega karze grzywny.

Ze środków ZFŚS mogą korzystać wszystkie osoby uprawnione na podstawie jednakowych, wyłącznie socjalnych kryteriów. Pracodawca nie może wyłączyć prawa do ubiegania się o pomoc socjalną żadnej z ustawowo uprawnionych grup osób. Przypadki ich odmiennego traktowania stanowią naruszenie prawa - wyjaśniło Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej w piśmie z 23 września 2010 r. (sygn. SPS-023-6975/10).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00