Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2013-05-17

Sprzedaż wierzytelności - poprawa płynności

Jedną z form ograniczania ryzyka niewypłacalności dłużnika jest sprzedaż wierzytelności własnych. Taka transakcja wiąże się najczęściej ze stratą, której kwota może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Czynność ta nie wywołuje skutków w VAT u sprzedawcy.

Sprzedaż zaległej wierzytelności jest dla wielu przedsiębiorców alternatywą dla wizyty w sądzie i przedłużającego się postępowania egzekucyjnego, w tym interwencji komornika. Upływ czasu może być bowiem korzystny dla dłużnika, który może ukryć czy upłynnić majątek bądź zlikwidować działalność. Profesjonalnym skupem wierzytelności zajmują się firmy windykacyjne, które na podstawie przeprowadzonej oceny ryzyka transakcji oferują określoną cenę za prawo majątkowe, jakim jest wierzytelność. W praktyce cena zakupu wierzytelności uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od przewidywanego czasu odzyskania pieniędzy, wypłacalności i majątku dłużnika czy formy udokumentowania wierzytelności. Im więc wyższe oszacowane ryzyko ściągnięcia należności, tym niższą cenę można uzyskać od firmy windykacyjnej.

Podstawę prawną sprzedaży wierzytelności stanowią zapisy art. 509-518 k.c. Zgodnie z nimi wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa mające na celu zabezpieczenie spłaty wierzytelności, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Dłużnikowi zaś przysługują przeciwko nabywcy wszelkie zarzuty, w tym zarzut potrącenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00