Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-03-18

Jak rozliczać zagraniczne podróże służbowe od 1 marca 2013 r.

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Dotyczy to również wyjazdów zagranicznych.

Jeśli pracodawca należy do sfery budżetowej lub nie wprowadził odmiennych regulacji, to z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:

● przejazdów,

● noclegów,

● dojazdów środkami komunikacji miejscowej,

● innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Diety

Czas pobytu pracownika poza granicami kraju, mający wpływ na wysokość diety zagranicznej oraz innych należności przysługujących mu z tytułu delegacji zagranicznej, liczy się w zależności od środka komunikacji, którym jest odbywana podróż służbowa.

Tabela 1. Ustalanie czasu pobytu pracownika poza granicami kraju

Środek komunikacji

Moment rozpoczęcia podróży

Środek komunikacji lądowej

Podróż liczy się od chwili przekroczenia polskiej granicy w drodze za granicę do chwili przekroczenia polskiej granicy w drodze powrotnej do kraju.

Środek komunikacji lotniczej

Podróż liczy się od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju.

Środek komunikacji morskiej

Podróż liczy się od chwili wyjścia statku (promu) z polskiego portu do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do polskiego portu.

Zagraniczna podróż służbowa zaczyna się od momentu przekroczenia granicy. Natomiast jej odcinek w kraju jest traktowany jak podróż służbowa krajowa. Czas podróży służbowej poza granicami kraju rozpoczyna się od chwili przekroczenia granicy polskiej. Tak wynika z wyroku SN z 29 listopada 2000 r. (I PKN 108/00). Należy ją liczyć w sposób ciągły do chwili przekroczenia granicy w drodze powrotnej do kraju, bez uwzględnienia pory dziennej lub nocnej, godziny zmiany daty itp., a dobę stanowi czas każdych 24 godzin, niezależnie od godziny, w której ten okres się zaczyna (wyrok NSA w Lublinie z 22 marca 2000 r., I SA/Lu 1747/98).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00