Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2014-05-28

Jak fakturować dostawy energii elektrycznej

Prowadzimy działalność gospodarczą (podatnik VAT) polegającą na sprzedaży energii elektrycznej m.in. na rzecz klientów indywidualnych (gospodarstw domowych). Niektóre umowy regulują sprzedaż energii elektrycznej, inne zaś świadczenie usługi kompleksowej w postaci dostawy energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji tej energii do miejsca poboru. W rozliczeniach z klientami stosujemy m.in. 12-miesięczne okresy rozliczeniowe. W przypadku rozliczeń prognozowych pobieramy opłaty za dostarczoną energię elektryczną w wysokości określonej na podstawie prognozowanego zużycia energii w tym okresie.

PROBLEM

1. Czy wystawienie faktury pro forma lub dokumentu, który nie może być uznawany za fakturę w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, powoduje powstanie obowiązku podatkowego?

2. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT:

● dla dostaw energii elektrycznej w przypadku wystawienia faktury rozliczeniowej w odniesieniu do kwoty rozliczanej (nadpłaty lub niedopłaty) za przeszły okres rozliczeniowy?

● w stosunku do wymagalnej od klienta należności za prognozowane zużycie energii elektrycznej w następnym okresie rozliczeniowym (faktura pro forma)?

3. Czy w przypadku dostawy energii elektrycznej dla osoby fizycznej, która nie poinformuje, że jest podatnikiem VAT, nie musimy wystawiać faktury?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00