Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-06

Ujmowanie dotacji w księgach według MSR 20

Ujmowanie dotacji w księgach rachunkowych zostało uregulowane w ustawie o rachunkowości zbyt "skąpo". Dlatego warto wiedzieć, jak kwestie otrzymania dotacji reguluje MSR 20 Dotacje rządowe.

Celem udzielenia pomocy może być zachęcenie jednostki gospodarczej do rozpoczęcia działalności, której w zwykłych warunkach jednostka ta nie podjęłaby się, gdyby nie została jej udzielona pomoc.

Do pomocy rządowej nie zalicza się:

● korzyści udzielonych jedynie pośrednio, drogą działań poprawiających ogólne warunki sprzedaży, takich jak: wyposażenie w infrastrukturę obszarów rozwijających się, nałożenie ograniczeń handlowych na konkurencję,

● form pomocy rządowej, którym nie można przypisać określonej wartości,

● transakcji prowadzonych z rządem, co do których nie istnieje możliwość odróżnienia ich od zwykłych transakcji handlowych jednostki gospodarczej.

Pomocą rządową są dotacje rządowe. Zasady ich ewidencji w księgach rachunkowych reguluje Międzynarodowy Standard Rachunkowości 20. Zgodnie z jego zapisami jako dotacja rządowa traktowane jest przekazanie środków podmiotowi gospodarczemu w zamian za warunki, które zostały spełnione lub dopiero zostaną spełnione w przyszłości. Przepisy MSR 20 wskazują, że dotacje rządowe powinny być ujęte w księgach rachunkowych w momencie, gdy istnieje "wystarczająca pewność", że jednostka spełni warunki uzyskania dotacji oraz dotacje te będą otrzymane.

Dla jednostki gospodarczej problemem może być stwierdzenie, co rozumiemy przez pojęcie "wystarczająca pewność" spełnienia warunków dotacji. Nie jest to zapewne moment przyznania dotacji, tj. moment podpisania umowy, ani fakt przekazania środków dotacji na rachunek bankowy beneficjenta, gdyż żadne z tych zdarzeń nie daje pewności, że warunki otrzymania dotacji określone umową zostaną spełnione.

Można iść dalej i wysnuć wniosek, że nawet ostateczne rozliczenie dotacji nie daje takiej pewności. Wydatkowane środki i związana z tym dokumentacja podlegają bowiem badaniu, które może wykryć nieprawidłowości. Mogą one skutkować obowiązkiem zwrotu dotacji wraz z odsetkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00