Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-10-19

Tytuły i sposoby ustalania różnic przejściowych - w aktywach i zobowiązaniach

Obowiązek ustalania podatku odroczonego mają jednostki podlegające badaniu przez biegłego rewidenta. Niemniej jednak tworzenia aktywów lub pasywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego zaleca się wszystkim jednostkom. Zapewnia to bowiem współmierność przychodów i kosztów oraz podatku dochodowego.

W celu ustalenia podatku dochodowego odroczonego należy obliczyć wartość podatkową i różnicę przejściową w odniesieniu do poszczególnych aktywów i zobowiązań.

Wartość podatkowa aktywów jest to kwota wpływająca na pomniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego (podstawy opodatkowania po odliczeniach) w przypadku uzyskania z nich, w sposób pośredni lub bezpośredni, korzyści ekonomicznych. Taki sposób ustalania wartości podatkowej stosuje się do aktywów, z których korzyści są opodatkowane.

Wartością podatkową pasywów jest ich wartość bilansowa pomniejszona o kwoty, które w przyszłości pomniejszą podstawę podatku dochodowego (podstawę opodatkowania po odliczeniach). Jeżeli wskutek przeszłych zdarzeń rozliczenie zobowiązań jednostki w przyszłości spowoduje zwiększenie podstawy opodatkowania, wartość podatkowa zobowiązania jest równa wartości bilansowej powiększonej o kwoty, które w przyszłości powiększą podstawę opodatkowania.

Tabela. Różnice przejściowe

Różnice przejściowe
między wartością bilansową danego składnika aktywów lub pasywów
a jego wartością podatkową

Dodatnie różnice przejściowe

Ujemne różnice przejściowe

1

2

Dodatnie różnice przejściowe - to różnice, które spowodują powstanie kwot zwiększających podstawę opodatkowania w przyszłych okresach, gdy wartość bilansowa składnika aktywów zostanie zrealizowana lub składnika pasywów rozliczona.

Dodatnie różnice przejściowe powstają, gdy wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość podatkowa albo wartość bilansowa składnika zobowiązań jest niższa niż jego wartość podatkowa. Dodatnie różnice przejściowe mogą również powstawać w związku z pozycjami nieujętymi w księgach jako aktywa lub zobowiązania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00