Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-04-12

TEMAT NA ZAMÓWIENIE

Świadczenie wychowawcze "500+" w aspekcie uprawnienia pracownika do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Świadczenie wychowawcze uzyskiwane z programu "500+" jest nieopodatkowane i zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi nie stanowi dochodu dla pobierającej je osoby. Świadczenie to nie jest brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia (np. w zakresie uprawnień do zasiłków z pomocy społecznej, zasiłków rodzinnych, dodatków mieszkaniowych czy świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego). Jednak w kontekście ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych pojawia się wątpliwość, czy pracodawca nie powinien uwzględniać świadczenia "500+" jako wpływającego na sytuację materialną pracownika?

W ostatnim czasie kilka znanych firm/zakładów pracy zwróciło się do pracowników, by złożyli pisemne oświadczenia o pobieraniu środków z programu "500+" w celu ich uwzględnienia przy wypłatach z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Mimo sporych kontrowersji i różnych interpretacji w tym zakresie oczywiste jest jednak, że zasady wydatkowania środków z ZFŚS, w tym sposób ustalania sytuacji socjalnej pracownika/osoby uprawnionego/uprawnionej do tego typu zapomogi, stanowią przedmiot regulacji zakładowych (czyli wewnętrznych danego zakładu pracy/pracodawcy).

Czy zatem pracodawca ma prawo uwzględniać świadczenie wychowawcze "500+" jako wpływające na sytuację materialną pracownika i na wysokość ewentualnego świadczenia z ZFŚS? Czy w zakresie ustalenia uprawnienia pracownika do świadczeń z ZFŚS pracodawca powinien brać pod uwagę także świadczenie "500+" wypłacane małżonkowi swego podwładnego?

1. Charakter prawny świadczenia wychowawczego "500+"

Świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie przysługujące na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują to wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko (świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł, a jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1200 zł). Świadczenie to ma charakter wsparcia długofalowego i stanowi systemowe wsparcie dla polskich rodzin. Świadczenie wychowawcze "500+" i koszty jego obsługi są finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00