Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Fotowoltaika w Polsce 2023

Polski rynek fotowoltaiczny od kilku lat należy do największych w Europie. Na 41,4 GW mocy elektrowni fotowoltaicznych zbudowanych w 2022 roku, aż blisko 5 GW przypadło na Polskę. Świadczy to o niesłabnącej dynamice inwestycji w energetykę słoneczną nad Wisłą. Tempo rozwoju fotowoltaiki w Polsce ustępuje jedynie rozwojowi w Niemczech i Hiszpanii.

 

Fotowoltaika w Polsce 2023

 

Pobierz publikację Fotowoltaika w Polsce 2023 >>>

1. RYNEK FOTOWOLTAICZNY W POLSCE

TRUDNOŚCI DLA BRANŻY

Warto podkreślić, że mimo ciągłego wzrostu mocy, 2022 rok przyniósł ze sobą również realne trudności dla branży. Takim wydarzeniem z pewnością było zaprzestanie naboru prosumenckich mikroinstalacji do preferencyjnego systemu wsparcia w formie opustów i zastąpienie go dużo bardziej „urynkowionym” net billingiem.

Odnotować należy również głęboki wpływ wybuchu wojny na Ukrainie. W perspektywie energetyki słonecznej skutkowało to przede wszystkim opóźnieniami w realizacji procesu inwestycyjno-budowlanego, szybkim wzrostem cen urządzeń oraz istotnymi problemami w zakresie uzyskania finansowania kolejnych inwestycji ze strony funduszy inwestycyjnych.

Rok 2022 to także czas pogłębienia się trudności związanych z przyłączeniem instalacji do sieci. Ze względu na pojawiające się przeciążenia, coraz większej ilości wnioskodawców odmawia się przyłączenia instalacji OZE do sieci. Oznacza to, że projekty objęte warunkami przyłączenia są dziś na wagę złota.

PERSPEKTYWA NA PRZYSZŁOŚĆ

Mimo istotnych trudności, o których mowa powyżej, rynek fotowoltaiczny w Polsce pozostaje przestrzenią szybkiego rozwoju. Jak ujawnił Prezes Urzędu regulacji energetyki, do 2030 roku planowane jest podłączenie do sieci 52 GW mocy z OZE, co ma stanowić potencjał do produkcji energii elektrycznej pokrywającej ponad 50 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. W tym scenariuszu, moc źródeł fotowoltaicznych w 2030 roku szacowana jest na 35,5 GW (obecnie jest to ok. 12 gw) co odpowiadać ma za 68,9 proc. planowanej łącznej mocy OZE w Polsce.

Zrealizowanie tak ambitnych założeń nie będzie jednak możliwe bez istotnych nakładów na infrastrukturę sieciową. W tym kontekście kluczowe powinny okazać się spodziewane wypłaty środków z Krajowego Planu odbudowy, spośród których aż 42,7 proc. ma być przeznaczonych na realizację celów klimatycznych i transformację energetyczną. Rosnące wydatki na rozbudowę sieci zostaną prawdopodobnie uwzględnione także w nowych taryfach dystrybucyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00