Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Zarządzanie biurem rachunkowym

 

Wstęp

Organizacja pracy biura rachunkowego jest systemem zasad, metod i działań prowadzonych równolegle w różnych obszarach w celu wprowadzenia ładu i porządku w tym działaniu. Koordynacja działań i ich harmonia jest celem samym w sobie i ma ogromny wpływ na postrzeganie jakości oferowanych usług. Im lepiej zorganizowana jest praca biura rachunkowego, tym wyższe osiąga ono oceny w oczach klientów i pracowników.

KUP WYDANIE PAPIEROWE>>>

Organizując pracę biura napotkałam na swojej drodze wiele wyzwań, a ich realizacja od ponad ćwierć wieku daje mi ogromną satysfakcję. Podobnie jak pomaganie w organizowaniu pracy dziesiątkom biur rachunkowych w kraju i za granicą.

Poradnik ten jest zbiorem moich doświadczeń wzbogaconych o doświadczenia innych właścicieli biur rachunkowych.

1. Prowadzenie biura rachunkowego

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym świadczącym usługi innym podmiotom gospodarczym głównie w zakresie prowadzenia księgowości oraz dokumentacji kadrowej i płacowej, a także osobom fizycznym w zakresie sporządzania rocznych zeznań podatkowych. Biura rachunkowe różnią się między sobą wielkością, formą prawną i zakresem wykonywanych usług.

1.1. Biuro rachunkowe w aspekcie biznesowym

Biuro rachunkowe jest przedsięwzięciem usługowym prowadzonym w celu generowania zysku. Działalność biura rachunkowego jest wykonywana w sposób zorganizowany, powtarzalny i ciągły, co jest istotą biznesu. Biznesowy charakter biura rachunkowego budowany świadomie pozwala osiągnąć sukces na polu działalności gospodarczej. Sukces zaś jest rezultatem czynnego i konsekwentnego zaangażowania właściciela biura rachunkowego w jego budowanie na podstawie własnych doświadczeń oraz sukcesów i porażek innych.

1.1.1. Przyczyny podejmowania decyzji dotyczących prowadzenia biura rachunkowego

Trudno oszacować liczbę aktywnych biur rachunkowych w Polsce. Jedne źródła podają 70 tysięcy, inne 40 tysięcy. Nie istnieje żaden oficjalny wykaz, a przyczyny tego można upatrywać w deregulacji zawodu księgowego, która miała miejsce w 2014 r. Od tamtej pory biuro rachunkowe w Polsce może otworzyć i prowadzić każda osoba bez uprawnień, wykształcenia czy certyfikatu, po spełnieniu zaledwie dwóch warunków, takich jak pełna zdolność do czynności prawnych i niekaralność za, między innymi, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przestępstwa skarbowe czy inne wymienione w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00