Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Kodeks pracy 2022. Praktyczny komentarz z przykładami

Wstęp

Przedstawiamy Państwu kolejne wydanie Kodeksu pracy z komentarzem. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla praktyków zajmujących się kadrami i płacami. Publikacja "Kodeks pracy 2022. Praktyczny komentarz z przykładami" zawiera aktualną treść ustawy oraz użyteczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Szczególną uwagę zwrócono w nim na specjalne rozwiązania w zakresie prawa pracy wprowadzone na czas epidemii COVID-19 oraz zmiany, które weszły w ostatnim czasie lub są planowane, dotyczące m.in. ochrony sygnalistów, rozliczania wynagrodzeń po wejściu w życie Polskiego Ładu oraz ograniczeń w zakresie pracy w handlu w niedziele.

KUP WYDANIE PAPIEROWE>>>

Komentarz został przygotowany przez autorów-praktyków. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia. Każdy z rozdziałów został wzbogacony o wykaz najważniejszych orzeczeń.

W okresie epidemii COVID-19 obowiązują szczególne rozwiązania w zakresie prawa pracy dotyczące m.in. pracy zdalnej, udzielania urlopów wypoczynkowych czy przeprowadzania badań profilaktycznych oraz szkoleń bhp.

Od 17 grudnia 2021 r. Polska została objęta dyrektywą unijną dotyczącą ochrony sygnalistów, czyli osób zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniu prawa uzyskane w kontekście związanym z pracą. Oznacza to dla pracodawców konieczność przygotowania i wdrożenia procedur zgłaszania naruszeń, które pozwolą zapewnić sygnalistom anonimowość i ochronę przed czynami odwetowymi. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują rewolucyjne zmiany dotyczące rozliczania wynagrodzeń pracowniczych. Zmieniają się zasady rozliczeń podatkowo-składkowych pensji pracowników. Natomiast od 1 lutego 2022 r. dalszemu ograniczeniu będzie podlegała możliwość handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta. Najistotniejsza zmiana w katalogu rodzajów działalności, w których handel w niedziele i święta jest dopuszczalny, dotyczy placówek pocztowych. Dotychczas mogły z niego korzystać wszystkie lokale handlowe mające status placówki pocztowej w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe. W celu uniknięcia obchodzenia zakazu handlu w niedziele i święta przez sklepy od 1 lutego 2022 r. możliwość korzystania z tego wyjątku zostaje ograniczona jedynie do placówek mających status placówki pocztowej, o ile świadczenie usług pocztowych stanowi ich przeważającą działalność.

Ponadto od 1 grudnia 2021 r. zmodyfikowano odpowiedzialność finansową pracodawcy za nielegalne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Kara grzywny może wynieść nawet 45 000 zł.

Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 3010 zł i jest o 210 zł wyższe niż w 2021 r. Wskazana kwota to minimum, jakie przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy.

Te oraz wszystkie inne zmiany w zakresie prawa pracy zostały uwzględnione w niniejszej publikacji.

W książce omówiono m.in.:

· wykonywanie pracy w formie zdalnej,

· badania lekarskie i szkolenia bhp w czasie epidemii,

okładka
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00