Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-09-14

Rozliczenie w VAT usług, gdy świadczy je lub nabywa zagraniczny kontrahent

Świadczenie usług na rzecz zagranicznych kontrahentów i nabywanie usług od zagranicznych kontrahentów jest obecnie niemal tak powszechne jak świadczenie i nabywanie ich w obrocie krajowym. Nie ulega jednak wątpliwości, że obrót zagraniczny jest bardziej wymagający, jeśli chodzi o rozliczenie w podatku VAT. Rozliczenia te wymagają bowiem precyzji i bardzo dobrej znajomości przepisów podatkowych.

1. W jaki sposób rozliczać usługi świadczone na rzecz zagranicznego kontrahenta (podatnika)

W przypadku świadczenia usług na rzecz zagranicznych kontrahentów kluczową kwestią jest ustalenie miejsca (kraju) opodatkowania tych czynności na podstawie przepisów art. 28a - art. 28o ustawy o VAT. Miejsce świadczenia ustalone na podstawie tych przepisów określa nam kraj, w którym należy opodatkować wykonaną usługę. Jeżeli miejscem świadczenia jest Polska wykonanie usługi podlega opodatkowaniu w Polsce według krajowej stawki właściwej dla danej usługi lub z zastosowaniem zwolnienia od podatku. Jeżeli natomiast dla wykonanej usługi miejsce opodatkowania znajduje się poza krajem, usługa nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT.

W wielu przypadkach wyznaczenie właściwego miejsca opodatkowania usługi zależy od podatkowego statusu zagranicznego usługobiorcy, czyli od tego czy nabywcą usługi jest podatnik, czy podmiot niebędący podatnikiem. Dla potrzeb stosowania przepisów określających miejsce opodatkowania usług na podstawie art. 28b-art. 28o ustawy o VAT na definicję podatnika wskazuje art. 28a ustawy o VAT, z którego wynika, że pojęcie to obejmuje nie tylko podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą zdefiniowaną w ustawie o VAT, czyli podatników podatku od towarów i usług określonych w art. 15 tej ustawy, lecz również podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą zdefiniowaną w innych systemach prawnych, której definicja odpowiada tej przyjętej w polskich przepisach.

DEFINICJA

Na potrzeby określenia miejsca świadczenia usługi za podatnika uznaje się:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00