Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-06-04

Jak rozliczyć przywóz do Polski towarów importowanych do innego państwa członkowskiego

Polski podatnik, sprowadzając towary spoza UE, które są dopuszczane do obrotu na terytorium innego państwa UE, rozlicza import w tym kraju, a nie w Polsce. Gdy towar przemieszcza do kraju, jest natomiast zobowiązany rozliczyć w Polsce WNT, co może stwarzać problemy, gdy nie jest zarejestrowany do VAT w kraju, gdzie miał miejsce import.

Zakup towarów poza UE, które są następnie sprowadzane do Polski, gdy ich odprawa odbywa się w innym kraju UE, zobowiązuje kupującego do rozliczenia importu i WDT poza Polską i WNT w kraju.

 

1. Rozliczenie importu towarów w kraju, w którym miała miejsce odprawa

Sprowadzenie towaru spoza Unii Europejskiej do innego państwa członkowskiego niż Polska stanowi import towarów w tym państwie. Import ten podlega, co do zasady, opodatkowaniu VAT w tym kraju. W takich przypadkach zastosowanie znajduje obowiązujące w państwach członkowskich zwolnienie od podatku importu towarów, które są następnie przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W konsekwencji nie dochodzi do faktycznego opodatkowania importu towarów VAT danego państwa członkowskiego. W Polsce zwolnienie takie wynika z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Podobne zwolnienia istnieją w innych państwach członkowskich.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00