Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2021-12-31 info
Artykuł aktualny
do 2021-12-31 info
Data publikacji: 2021-02-05

Faktury korygujące 2021 – zasady wystawiania i ewidencjonowania po zmianach

1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa zmieniająca, nazywana potocznie pakietem SLIM VAT. Wprowadzone nią zmiany miały na celu uproszczenie i unowocześnienie systemu VAT w kilku obszarach. Największym zainteresowaniem cieszą się zmiany dotyczące faktur korygujących „in minus”, które jednocześnie wzbudziły najwięcej kontrowersji. Z jednej strony nowe przepisy wyeliminowały obowiązek posiadania przez sprzedawcę krytykowanego powszechnie potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Z drugiej strony jednak wprowadziły obowiązek posiadania dokumentacji dotyczącej uzgodnienia zmiany ceny pomiędzy sprzedawcą i nabywcą oraz znacznie pogorszyły sytuację nabywcy, który będzie zobowiązany do korygowania podatku nawet bez otrzymania faktury korygującej. Po 28 latach względnej stabilizacji przepisów w zakresie faktur korygujących zmiany te budzą powszechne emocje i pytanie: „czy prościej to znaczy łatwiej?”

O tym, że nowe zasady nie są takie proste, świadczy także projekt objaśnień podatkowych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów do konsultacji publicznych, które zostały uwzględnione w tej publikacji.

Faktury korygujące, zwłaszcza te „minusowe”, tzn. zmniejszające podstawę opodatkowania i kwotę VAT, od dawna budzą liczne wątpliwości praktyczne, zważywszy z jednej strony na potrzebę zachowania symetrii w ich rozliczaniu przez wystawcę i odbiorcę, a z drugiej strony biorąc pod uwagę wymogi formalne i dowody, które trzeba zgromadzić dla prawidłowego ujęcia zmniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego. Zagadnienia ujęte w tej publikacji zostały podzielone na 4 części:

  1. Podstawy prawne i okoliczności faktyczne powodujące wystawianie faktur korygujących oraz obowiązkowe elementy faktury korygującej.
  2. Krótkie przypomnienie dotychczasowych zasad rozliczania faktur korygujących.
  3. Nowe zasady ewidencjonowania faktur korygujących wprowadzone z dniem 1 stycznia 2021 r. przez pakiet SLIM VAT, w tym dotyczące faktur korygujących „in minus” oraz faktur korygujących „in plus”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00