Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 29-04-2024
Porada aktualna na dzień 29-04-2024
Data publikacji: 2021-02-18

Jaki jest zakres zwolnienia z PIT dopłaty do wypoczynku dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

PYTANIE

Zgodnie z ustawą o Służbie Więziennej funkcjonariuszowi przysługuje dopłata do wypoczynku 420,00 zł. Pracownik złożył wniosek o to świadczenie oraz fakturę za zorganizowany wypoczynek na kwotę 120,00 zł. Czy należy zwolnić z podatku na podstawie art 21 ust.1 pkt 78 tylko kwotę z faktury, czy może całą kwotę przysługującej dopłaty? Czy wycieczkę jednodniową traktować jako pobyt zorganizowany?

ODPOWIEDŹ

Stosowanie do treści art. 214 ustawy o Służbie Więziennej funkcjonariuszowi, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, oraz każdemu z członków jego rodziny przysługuje świadczenie w postaci dopłaty do wypoczynku, w wysokości 35% najniższego uposażenia zasadniczego. Na podst. art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dopłaty dla wypoczynku jedynie dzieci i młodzieży do lat 18, natomiast dopłaty do wypoczynku osób dorosłych będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Prawo do zastosowania zwolnienia przedmiotowego dotyczy dopłaty do wypoczynku, która została określona w stałej wysokości, a to 35% najniższego uposażenia zasadniczego. Z ustawy wynika, że przesłanką uzyskania prawa do dopłaty jest uprzednie uzyskanie prawa do urlopu wypoczynkowego przez funkcjonariusza oraz zrealizowanie tego prawa. Wobec tego, że ustawa nie określa minimalnego progu zwrotu dopłaty do urlopu, .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00