Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-06-30 info
Artykuł aktualny
do 2023-06-30 info
Data publikacji: 2021-05-07

Faktury korygujące „in minus” – objaśnienia podatkowe

MF wydał 23 kwietnia 2021 r. objaśnienia podatkowe dotyczące pakietu Slim VAT, czyli zmian, które zostały wprowadzone do ustawy o VAT od 2021 r. Największa część tych objaśnień jest poświęcona fakturom korygującym „in minus”, czyli zmianom, które w praktyce sprawiają podatnikom najwięcej problemów.

Zmiany rozliczenia faktur korygujących „in minus” dotknęły zarówno sprzedawców, jak i nabywców, w związku ze zmianą art. 29a ust. 13 i art. 86 ust. 19a ustawy o VAT. Przedstawiamy najważniejsze, naszym zdaniem, uwagi MF na temat rozliczenia faktur korygujących, z którymi powinni zapoznać się podatnicy.

Pełna treść tych objaśnień stanowi dodatek do numeru 5 „Biuletynu VAT”.

 

Przypominamy, że podatnik nie musi stosować się do wydanych objaśnień podatkowych. Jednak zastosowanie się do nich daje podatnikowi ochronę.

1. Termin rozliczenia korekty „in minus” u sprzedawcy

Od 2021 r. podatnik może obniżyć podstawę opodatkowania lub podatek należny już za okres rozliczeniowy, w którym wystawił fakturę korygującą, gdy:

1) uzgodnił warunki korekty z nabywcą towaru lub usługobiorcą;

2) zostały spełnione uzgodnione warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług;

3) posiada dokumentację potwierdzającą uzgodnienie z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunków obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług (tj. z dokumentacji wynika, że nabywca wie, iż doszło, lub w jakich

sytuacjach będzie dochodzić do zmiany warunków transakcji skutkujących zmniejszeniem wysokości wynagrodzenia) oraz ich spełnienie na moment dokonywania przez podatnika korekty podatku należnego, tj. doszło do zrealizowania przesłanek warunkujących pomniejszenie kwoty podatku należnego;

4) faktura korygująca jest zgodna z posiadaną dokumentacją w zakresie uzgodnienia z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunku obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług oraz w zakresie spełnienia tych uzgodnionych warunków.

Zgodnie z nowymi zasadami podatnik nie obniży podstawy opodatkowania lub podatku należnego, dopóki nie wystawi faktury korygującej oraz nie spełni pozostałych warunków. Obniżenia podstawy opodatkowania lub podatku należnego dokonuje dopiero za okres rozliczeniowy, w którym posiada dokumentację wskazującą na spełnienie obydwu tych warunków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00