Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-08-18
Data publikacji: 2022-02-16

Zmiany w czasie pracy kierowców od 2 lutego 2022 r.

Kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej. Podróżą służbową kierowcy mogą być jedynie zadania służbowe wykonywane w ramach krajowych przewozów drogowych. Takie zmiany zostały wprowadzone od 2 lutego 2022 r. w wyniku nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców.

Polskie przepisy w zakresie czasu pracy kierowców oraz transportu drogowego zostały dostosowane do unijnych aktów prawnych wchodzących w skład tzw. Pakietu Mobilności I. Unijne regulacje do polskich przepisów wdraża ustawa z 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 209). Ponadto przepisy o czasie pracy kierowców w wyniku wskazanej nowelizacji zostały dostosowane również do wyroku TK z 24 listopada 2016 r. (K11/15).

Podróż służbowa tylko w ramach przewozów krajowych

Pracodawcy zatrudniający kierowców w transporcie krajowym i międzynarodowym zapewne pamiętają trwające kilka lat spory prawne dotyczące noclegów w kabinach i sposobu ich rozliczania. Część pracodawców uznawała, że nie musi wypłacać kierowcom ryczałtu za odbieranie odpoczynku w kabinie pojazdu. Zapewniali im bowiem bezpłatny nocleg w kabinie, powołując się na art. 8 ust. 8 rozporządzenia nr (WE) nr 561/2006. Zgodnie z nim, jeżeli kierowca dokona takiego wyboru, dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00