Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-08-25
Artykuł aktualny
do 2023-08-25
Data publikacji: 2022-02-14

Rabaty cenowe i faktury korygujące w księgach nabywcy

Zapasy rzeczowych składników aktywów obrotowych na dzień ich nabycia ujmuje się w księgach rachunkowych według cen nabycia lub cen zakupu, jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki.

Rabat cenowy (potransakcyjny) w księgach rachunkowych nabywcy

W myśl zapisów ustawy o rachunkowości cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Obniżenie ceny nabytych towarów może więc nastąpić m.in. w wyniku otrzymania rabatu cenowego.

Podmioty gospodarcze, dokonując w księgach rachunkowych korekty kosztów, powinny uwzględnić zasadę memoriału oraz zasadę współmierności przychodów i kosztów. Oznacza to, że w księgach rachunkowych należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na rzecz jednostki przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Natomiast dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zalicza się koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.

Korektę kosztów należy więc ująć w księgach rachunkowych tego okresu sprawozdawczego, w którym pierwotnie poniesiono wydatek. Dotyczy to wszystkich korekt, które nastąpiły do dnia sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Kwestia rabatów (zmniejszenia ceny) została też wyjaśniona przez Komitet Standardów Rachunkowości w stanowisku w sprawie rozrachunków z kontrahentami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00