Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 18 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-2.440.338.2021.5.AG

WIS - udostępnienie miejsc noclegowych najemcy (pracodawcy) celem zakwaterowania pracowników sezonowych.

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 27 września 2021 r. (data wpływu 5 października 2021 r.), uzupełnionego pismami z dnia: 29 listopada 2021 r. (data wpływu 1 grudnia 2021 r.), 16 grudnia 2021 r. (data wpływu 20 grudnia 2021 r.) oraz 21 stycznia 2022 r. (data wpływu 27 stycznia 2022 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku: usługa – udostępnienie miejsc noclegowych najemcy (pracodawcy) celem zakwaterowania pracowników sezonowych.  

Opis usługi:

Przedmiotem wniosku jest usługa udostępnienia miejsc noclegowych najemcy (pracodawcy) celem zakwaterowania pracowników sezonowych. Usługa polega na wynajmie miejsca noclegowego w pojedynczych lub wspólnych pokojach, a nie na wynajmie całości lub części nieruchomości. Celem świadczonej usługi jest zapewnienie tymczasowego miejsca noclegowego pracownikowi sezonowemu, którego lokalizacja uzależniona jest od realizacji konkretnych robót na pobliskim terenie. Celem pracownika nie jest przeniesienie interesu życiowego do danej miejscowości, ale możliwość przebywania w niej w związku z wykonywaną pracą sezonową, a więc tylko na okres jej wykonywania. Nieruchomość mieszkalna stanowi dla pracowników miejsce tymczasowe, gdzie zaspakajają potrzebę snu, odpoczynku, przygotowania i spożywania posiłków oraz higieny osobistej a po zrealizowaniu pracy, powrócą do swojego miejsca zamieszkania, a więc stałego interesu życiowego. W ramach jednej umowy z usług noclegowych może korzystać wiele osób (np. z uwagi na rotację pracowników tegoż kontrahenta). Wnioskodawca będzie miał możliwość dokwaterowania innych osób w okresie, kiedy pokoje są udostępnione innemu pracodawcy, zatem wWnioskodawca oświadczył też, że istnieje możliwość udostępnienia miejsca noclegowego również innym osobom, np. turystom bądź biznesmenom. Okres przebywania osób w ramach jednej umowy może być różnej długości, uzależniony od sezonowości prac i zapotrzebowania pracowniczego w najbliższej okolicy, która może wynieść od 1 miesiąca do nawet do 8-10 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00