Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.840.2020.1.AKU

Skutki podatkowe zbycia nieruchomości po rozwiązaniu umowy dożywocia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2020 r. (data wpływu 13 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania umowy dożywocia – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2020 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania umowy dożywocia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 18 stycznia 1996 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem …, na zasadzie wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, zakupili nieruchomość znajdującą się w … przy ul. …, na której postawili murowany budynek mieszkalny jednorodzinny o powierzchni użytkowej około 110 m2, w którym zamieszkali w 2001 r. i od tego czasu Wnioskodawczyni jest tam zameldowana. Po śmierci męża w 2011 r., stała się współwłaścicielem nieruchomości w 3/4 części, a pozostałą 1/4 części odziedziczyła córka Jej męża. W chwili obecnej Wnioskodawczyni jest jedynym właścicielem nieruchomości, gdyż w dniu 4 sierpnia 2020 r. dokonała spłaty spadkobierców po nieżyjącej córce Jej nieżyjącego męża na podstawie aktu notarialnego Repertorium … dot. umowy sprzedaży udziałów po 1/8 dla R. i P. S. (w sumie 1/4 części nieruchomości) za łączna cenę 35 000 zł.

W dniu 6 grudnia 2018 r. Wnioskodawczyni zawarła ze swoją córką … umowę dożywocia, na podstawie której przeniosła na córkę 3/4 części prawa własności zabudowanej nieruchomości położonej przy ul. … w … w zamian za dożywotnie utrzymanie w rozumieniu art. 908 Kodeksu cywilnego, polegające na przyjęciu Wnioskodawczyni jako domownika, zapewnieniu Jej mieszkania, dostarczeniu wyżywienia, ubrania, światła i pozostałych mediów, dokonywania zakupów, prania i sprzątania oraz zapewnieniu troskliwej osobistej opieki i pomocy, a także pomocy i opieki lekarskiej oraz pielęgniarskiej w czasie choroby lub niedołęstwa, jak również sprawieniu Jej własnym kosztem pogrzebu, na co córka Wnioskodawczyni wyraziła zgodę, a nabycia opisanego udziału w nieruchomości dokonała do swojego majątku osobistego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00