Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.644.2020.2.PG

Podatek od towarów i usług w zakresie akceptacji zapłaty podatku VAT w formie split payment. Dobrowolny MPP.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2020 r. (data wpływu 29 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie akceptacji zapłaty podatku VAT w formie split payment – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie akceptacji zapłaty podatku VAT w formie split payment.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dnia 7 marca 2018 r. Wnioskodawca podpisał 2 umowy na leasingi operacyjne z S.A., których przedmiotami są: ciągnik siodłowy (wartość netto x €) i naczepa (wartość netto y €). Miesięcznie Wnioskodawca otrzymuje faktury za raty leasingowe, wartość netto i brutto w walucie euro. Faktury zawierają także wartość podatku VAT w PLN przeliczonego wg kursu średniego NBP. Płatności za wystawione faktury były opłacane brutto w walucie euro na konto walutowe dla wystawcy – S.A. W listopadzie 2020 r. Wnioskodawca dokonał płatności split payment, tzn. kwoty netto w walucie euro zostały zapłacone na konto walutowe natomiast kwota podatku VAT zapłacona w PLN na konto złotówkowe w formie split payment. Od tej pory S.A. wysyła do Wnioskodawcy wezwania do zapłaty kwoty VAT ale w walucie euro na konto walutowe.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy S.A. ma prawo nieakceptować zapłaty podatku VAT za raty leasingowe, tj. faktury w formie split payment, gdzie VAT płacony jest w PLN, mimo, że faktury w całości zostały wystawione w walucie euro a wartość podatku VAT jest przeliczona na PLN?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00