Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.926.2020.1.MB

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2020 r. (data wpływu 29 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości wniesionej aportem do spółki jawnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości wniesionej aportem do spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka ma trzech wspólników, z których każdy jest osobą fizyczną. Wnioskodawca podlega opodatkowaniu podatkiem liniowym w wysokości 19% na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeden ze wspólników Spółki, w dniu 12 października 2020 r., wniósł jako wkład niepieniężny do spółki jawnej nieruchomość zabudowaną budynkiem biurowym (dalej: Nieruchomość). Przedmiotowa Nieruchomość stanowiła majątek prywatny nabyty początkowo 23 grudnia 1997 r. do majątku wspólnego ww. wspólnika i jego współmałżonki, a następnie w wyniku podziału majątku wspólnego wspólnika w roku 2018 ww. wspólnik stał się jej jedynym właścicielem. Nieruchomość w okresie, gdy była przedmiotem wspólności majątkowej małżeńskiej, była wykorzystywana w działalności gospodarczej współmałżonka wspólnika.

Wnioskodawca, jak również wspólnik wnoszący wkład nie posiada jednak wiedzy, czy nieruchomość była amortyzowana przez współmałżonka wspólnika. Od czerwca 2018 r. Nieruchomość była wykorzystywana przez wspólnika na podstawie umowy dzierżawy zawartej ze Spółką i nie była amortyzowana. Przychód z dzierżawy ww. wspólnik rozliczał na zasadach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00