Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.136.2021.2.BS

w zakresie ustalenia, czy strata na sprzedaży maszyny opisanej w stanie faktycznym będzie stanowiła dla Spółki koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 marca 2021 r. (data wpływu 22 marca 2021 r.), uzupełnionym 4 czerwca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy strata na sprzedaży maszyny opisanej w stanie faktycznym będzie stanowiła dla Spółki koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy strata na sprzedaży maszyny opisanej w stanie faktycznym będzie stanowiła dla Spółki koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 21 maja 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.136.2021.1.BS wezwano do ich uzupełnienia, co też nastąpiło 4 czerwca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) jest producentem (…), dystrybutorem (…). W roku 2015 Spółka nabyła od kontrahenta z siedzibą w Kanadzie maszynę produkcyjną o łącznej wartości USD 3,65 mln. Spółka nie jest powiązana z kontrahentem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Spółka nabyła przedmiotowy środek trwały z myślą o zwiększeniu własnych zdolności produkcyjnych w zakresie już wytwarzanych produktów. Spółka poniosła wydatki na montaż oraz instalację środka trwałego. Łączna wartość początkowa środka trwałego wynosi obecnie 14.722.688 zł. Spółka nie przyjęła środka trwałego do użytkowania, ponieważ prognozy Spółki wykazały, że uruchomienie produkcji na nowej maszynie nie przysporzy Spółce wystarczającej stopy zwrotu. Środek trwały nadal figuruje w ewidencji rachunkowej Spółki jako środek trwały w budowie, od którego Spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W styczniu 2021 r. w obliczu aktualnej sytuacji gospodarczej, Spółka uznała, że nieekonomicznym jest utrzymywanie przedmiotowej maszyny na stanie, ponieważ z prognoz Spółki wynika, że zwiększona produkcja przy użyciu tej maszyny będzie trwale nieopłacalna. Spółka nie widzi perspektyw na zmianę tej sytuacji w dającej się przewidzieć przyszłości. W konsekwencji, władze spółki podjęły decyzję o sprzedaży maszyny. Spośród zebranych 3 ofert, spółka wybrała najbardziej korzystną i sprzedała maszynę za cenę USD 475.002 na rzecz niepowiązanego ze Spółką nabywcy. Zbycie maszyny nie jest podyktowane zmianą przedmiotu działalności Spółki. Wycena maszyny uwzględnia fakt, że nie jest to produkt nowy oraz uwzględnia obecną sytuację gospodarczą na globalnym rynku firm zajmujących się produkcją etykiet. Mając na uwadze wartość maszyny w księgach rachunkowych Spółki, Spółka poniesie stratę na transakcji jej zbycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00