Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.372.2021.1.AC

Skutków podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia. Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 15 kwietnia 2021 r. (data wpływu 19 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu (…) roku Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem do majątku wspólnego nieruchomość objętą księgą wieczystą (…) umową o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów państwowych, sporządzoną w formie aktu notarialnego przez (…) - notariusza w Państwowym Biurze Notarialnym w A., rep. (…). Mąż Wnioskodawczyni A.B. zmarł (…) r. Spadek po nim w udziale wynoszącym 1/2 części nabyła Wnioskodawczyni. Następnie wraz z drugim spadkobiercą dokonała działu spadku i podziału majątku wspólnego, w ten sposób, iż pozostały udział w prawie własności ww. nieruchomości przypadł Wnioskodawczyni. Musiała jednak uiścić dopłatę na rzecz drugiego spadkobiercy.

Wnioskodawczyni (…) r. nabyła wraz z mężem umową sprzedaży, sporządzoną w formie aktu notarialnego przez asesora notarialnego (…) - zastępcę (…) - notariusza w A., rep. (…), nieruchomość objętą księgą wieczystą (…) (wąski pasek gruntu, przylegający bezpośrednio do ww. nieruchomości). Analogicznie po śmierci męża Wnioskodawczyni odziedziczyła spadek w udziale wynoszącym 1/2 części. W dniu (…) r. dokonała (wraz z drugim spadkobiercą) uzupełniającego działu spadku, sporządzonego w formie aktu notarialnego przez (…) - notariusza w B., Rep. (…), w ten sposób, iż cały przysługujący drugiemu spadkobiercy udział wynoszący 1/4 części w prawie własności ww. nieruchomości przypadł wyłącznie Wnioskodawczyni bez żadnych dopłat. W rezultacie właścicielem obu ww. nieruchomości jest wyłącznie Wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00