Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.554.2021.1.AKU

Skutki podatkowe rozwiązania umowy dożywocia i przeniesienia własności nieruchomości na dożywotnika

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2021 r. (data wpływu 19 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania umowy dożywocia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania umowy dożywocia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 19 października 2020 r. w Kancelarii Notarialnej w B. została zawarta umowa dożywocia pomiędzy Wnioskodawczynią – dożywotniczką, oraz małżonkami Ł. i J. M. – zobowiązanymi, na mocy której dożywotniczka przeniosła na rzecz swojego wnuka Ł. M. i jego małżonki J. M. własność nieruchomości stanowiącej samodzielny lokal mieszkalny, położony w B. przy ul. …, o wartości 120 000 zł, w zamian za dożywocie.

Obecnie Wnioskodawczyni ze względów osobistych, pragnie, za zgodą zobowiązanych, rozwiązać wyżej opisaną umowę. W wyniku rozwiązania umowy, wyżej opisane mieszkanie stanie się ponownie w całości Jej własnością, natomiast zobowiązani zostaną w całości zwolnieni ze świadczeń zapisanych w umowie i wynikających z uregulowań zawartych w przepisach Kodeksu cywilnego obowiązków.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy czynność rozwiązania umowy o dożywocie wywoła po stronie Wnioskodawczyni skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy będzie Ona zobowiązana do opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości odzyskanego mieszkania?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00