Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Data publikacji: 2022-06-11

Rachunek przepływów pieniężnych

Rachunek przepływów pieniężnych jest jednym z kilku elementów sprawozdania finansowego, które zobowiązane są sporządzać niektóre jednostki. Zestawienia te w wielu przypadkach sprawią problemy.

Rachunek przepływów pieniężnych to informacja o przepływach pieniężnych (o zdarzeniach), które spowodowały w jednostce w ciągu okresu objętego sprawozdaniem zmiany stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Informacja ta pozwala użytkownikom sprawozdań finansowych na ocenę:

a) źródeł pochodzenia oraz wielkości uzyskanych przez jednostkę środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, a także

b) kierunków i wielkości ich wykorzystania w toku działalności jednostki.

Podejmowane przez użytkowników sprawozdań finansowych, w ciągu roku obrotowego, decyzje gospodarcze wymagają określenia:

  • zdolności jednostki do uzyskiwania wpływów i racjonalnego ich wydatkowania,
  • okresu, w którym wpływy i wydatki nastąpią, oraz
  • stopnia pewności wystąpienia przepływów pieniężnych.

Rachunek przepływów pieniężnych, w połączeniu z innymi elementami sprawozdania finansowego, dostarcza takich informacji. Umożliwiają one użytkownikom sprawozdania ocenę zmian w aktywach netto jednostki, jej struktury finansowej (łącznie z płynnością i wypłacalnością) oraz zdolności jednostki do oddziaływania na wysokość i okres wystąpienia przepływów pieniężnych, w celu przystosowania do zmieniających się warunków rynkowych i możliwości.

Rachunek przepływów pieniężnych ułatwia zarazem porównywanie informacji finansowych przedstawianych przez różne jednostki, ponieważ eliminuje skutki stosowania różnych rozwiązań przy ujęciu operacji i zdarzeń tego samego rodzaju.

Informacje zawarte w rachunku przepływów pieniężnych pozwalają na prawidłowe przewidywanie wystąpienia przepływów pieniężnych w przyszłości, a zarazem umożliwiają sprawdzenie dokładności uprzednich przewidywań. Są również przydatne do analizy relacji między zyskownością i przepływami pieniężnymi netto jednostki.

Sprawozdanie to jest więc najszerszym źródłem danych do analizy informacji o stanie środków pieniężnych w jednostce. Może być zatem szeroko wykorzystane w planowaniu finansowym czy przy ocenie efektywności inwestycji, a także w analizie finansowej i ekonomicznej.

Jednak w praktyce ten element sprawozdania jest często traktowany jako dodatkowy i poświęca się mu mniej pracy niż przy sporządzaniu bilansu czy rachunku zysków i strat. Co za tym idzie - niższa jakość rachunku przepływów pieniężnych może prowadzić do podejmowania przez osoby zarządzające nieprawidłowych decyzji, mających negatywny wpływ na osiągane przez jednostkę wyniki finansowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00