Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.707.2021.1.KF

Opodatkowanie działalności nierejestrowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 22 lipca 2021 r. (data wpływu 22 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie działalności nierejestrowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie działalności nierejestrowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2018 r. Wnioskodawczyni złożyła egzamin państwowy na tłumacza przysięgłego. Jest także absolwentką studiów prawniczych. Od wielu lat pracuje jako tłumacz, specjalizując się w przekładzie prawniczym. Współpracuje także z kancelariami prawnymi w zakresie doradztwa prawnego.

Z racji specyfiki wykonywanego zawodu świadomie i z własnej woli Wnioskodawczyni zrezygnowała z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, która nie przystawała do elastyczności (nieprzewidywalności) zleceń i projektów i wybrała współpracę w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowę-zlecenie i umowę o dzieło). W niedalekiej przyszłości Wnioskodawczyni planuje założenie działalności gospodarczej, obecnie jednak bada rynek i stopień zainteresowania profesjonalnym przekładem prawniczym.

Jako tłumacz przysięgły Zainteresowana ma także ustawowy obowiązek wykonywać tłumaczenia na żądanie sądu, prokuratora, policji oraz organów administracji publicznej. Jako podmiot nieposiadający zarejestrowanej działalności gospodarczej, tłumaczenia dla ww. podmiotów klasyfikowane były przez ich działy finansowo-księgowe jako działalność wykonywana osobiście. W takiej sytuacji, nawet bez formułowania postanowień umowy cywilnoprawnej na piśmie, rozliczenie następowało w oparciu o rachunek, na podstawie stawek z rozporządzenia, a instytucja zlecająca pobierała i odprowadzała stosowną zaliczkę na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00