Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.551.2021.2.AK

1) Czy obowiązkowe składki zapłacone przez Spółkę do kasy urlopowej SOKA-BAU stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów, a jeśli tak to w którym momencie? 2) Czy świadczenie urlopowe wypłacane przez Spółkę pracownikom stanowi dla niej koszt uzyskania przychodów? 3) Czy zwrot świadczenia urlopowego otrzymany przez Spółkę od SOKA-BAU stanowi dla niej przychód?

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:

    - obowiązkowe składki zapłacone przez Spółkę do SOKA-BAU stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia,

    - świadczenie urlopowe wypłacane przez Spółkę pracownikom nie stanowi dla niej kosztu uzyskania przychodów,

    - zwrot świadczenia urlopowego otrzymany przez Spółkę od SOKA-BAU nie stanowi dla niej przychodu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z 11 stycznia 2022 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 24 stycznia 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (zwany dalej: „Spółką”) posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie oddelegowania pracowników budowlano-montażowych do Niemiec, gdzie wykonują oni pracę pod nadzorem usługobiorcy Spółki.

Ze względu na specyfikę branży budowlanej niemieckie przepisy przewidują istnienie kasy urlopowej SOKA-BAU (dalej w skrócie: „SOKA-BAU”). Przyjęto, że branża budowlana charakteryzuje się wysoką rotacją pracowników różnych narodowości, zmiennością miejsc budów i zależnością intensywności prac od wielu czynników (w tym warunków atmosferycznych, czy przestojów na remontowanym obiekcie). Intencją wprowadzenia SOKA-BAU było to, żeby pracowników wykonujących pracę na terytorium Niemiec nie obowiązywały różne zasady w zakresie płacy minimalnej oraz udzielania urlopów. W związku z tym została utworzona SOKA-BAU, w której uczestnictwo jest obowiązkowe zarówno dla pracowników niemieckich, jak i dla pracowników oddelegowanych do wykonywania pracy na terytorium Niemiec.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00