Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1076.2021.2.AC

Jako, że jest Pan właścicielem połowy budynku (a wyłożył Pan całą kwotę), to czy może Pan odliczyć od dochodu w ramach ulgi podatkowej, związanej z termomodernizacją, połowę wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, wykorzystanych do ocieplenia przegrody budowlanej (jaką jest dach na budynku mieszkalnym), związanych z ułożeniem nowego pokrycia dachowego?

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 17 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 stycznia 2022 r. (wpływ 20 stycznia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan właścicielem połowy domu posadowionego na nieruchomości o powierzchni 0,84 ha (nr działki 1) położonej w (…), w województwie (...). Właścicielami drugiej części domu są Pana dzieci: S.N. i M.N., którzy użytkują go okazjonalnie, ponieważ nie jest to ich miejsce stałego zamieszkania. Taki podział domu został dokonany przez Pana matkę H.N.. Opisany wyżej budynek jest typu bliźniak, wolno stojący, mieszkalny. Odziedziczył go Pan po rodzicach (akt notarialny nr (...)).

Wspomniany dom zbudowano na początku XX wieku. Był remontowany przez Pana i Pana rodziców. Pomimo wysiłków nie spełniał oczekiwań termoizolacyjnych, zwłaszcza dach domu, który był nieszczelny. Wiele dachówek było popękanych lub były w nich braki, stare kominy groziły zawaleniem, a przeciekające rynny zawilgacały ściany budynku. Nieszczelny dach powodował duże straty energii w domu.

W lutym 2021 roku postanowił Pan z rodziną, że dom otrzyma nowe pokrycie dachowe, tzn. że przegroda budowlana, jaką jest dach, będzie w istotny sposób docieplona. Początkowo planowano wyremontować bardziej zużytą część domu przy (…). W tym celu 9 lutego 2021 r. podpisał Pan umowę z firmą (…). Po głębszym namyśle podjęto decyzję o rozszerzeniu umowy na cały dom, która została zrealizowana 26 lipca 2021 r. W ramach tej umowy zdemontowano stare i ułożono nowe dachówki, które charakteryzują się lepszą izolacją cieplną niż stare, oraz łaty i kontrłaty, zamontowano membrany dachowe, wykonano obróbki blacharskie, zamontowano nowe orynnowanie oraz częściowo zdemontowano i odbudowano dwa kominy. Można by stwierdzić, że kominy nie mają nic wspólnego z termomodernizacją. Wskazał Pan, że jest to jednak istotna część łańcucha: zostawienie ich własnemu losowi groziło zrujnowaniem nowego dachu. W razie ich przewrócenia wykonane prace byłyby zniweczone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00