Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.603.2021.1.MZA

Ustalenie, w jakim momencie po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy w związku z zawarciem przez Wnioskodawcę ze swoim akcjonariuszem umowy przeniesienia własności Akcji Spółki Akcyjnej w celu uregulowania zobowiązania Wnioskodawcy do wypłaty swojemu akcjonariuszowi wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji Wnioskodawcy

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 listopada 2021 r. (za pośrednictwem systemu e-puap) wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, w jakim momencie po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy w związku z zawarciem przez Wnioskodawcę ze swoim akcjonariuszem umowy przeniesienia własności Akcji Spółki Akcyjnej w celu uregulowania zobowiązania Wnioskodawcy do wypłaty swojemu akcjonariuszowi wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji Wnioskodawcy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna („Wnioskodawca”) jest akcjonariuszem spółki akcyjnej („Spółka Akcyjna”). Wszystkie akcje Spółki Akcyjnej są zdematerializowane („Akcje Spółki Akcyjnej”). Rejestr akcjonariuszy Spółki Akcyjnej prowadzi podmiot uprawniony do prowadzenia rachunków papierów wartościowych na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi i tym samym uprawniony do prowadzenia rejestru akcjonariuszy Spółki Akcyjnej. Wnioskodawca (działający w formie spółki komandytowo-akcyjnej) zobowiązany jest względem jednego ze swoich akcjonariuszy do wypłaty wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia części akcji Wnioskodawcy. W związku z tym Wnioskodawca rozważa uregulowanie części zobowiązania względem swojego akcjonariusza, poprzez przeniesienie na tegoż akcjonariusza Akcji Spółki Akcyjnej, zamiast dokonania na jego rzecz zapłaty pieniężnej. Umowa przeniesienia własności Akcji Spółki Akcyjnej, którą Wnioskodawca (jako dłużnik) zawrze ze swoim akcjonariuszem (jako wierzycielem), będzie wskazywać Akcje Spółki Akcyjnej przekazywane przez Wnioskodawcę na rzecz swojego akcjonariusza w związku z regulowaniem przez Wnioskodawcę zobowiązania do wypłaty wynagrodzenia z tytułu umorzenia akcji Wnioskodawcy. Umowa ta będzie stanowiła tytuł dla nabywcy do uzyskania wpisu w rejestrze akcjonariuszy Spółki Akcyjnej. Trzeba bowiem wskazać, że nabycie własności Akcji Spółki Akcyjnej przez akcjonariusza Wnioskodawcy nastąpi z chwilą dokonania w rejestrze akcjonariuszy wpisu wskazującego tego akcjonariusza, liczbę oraz rodzaj, serie i numery albo odrębne oznaczenia, o których mowa w art. 55 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, nabytych przez niego Akcji Spółki Akcyjnej (zgodnie z art. 328 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Z żądaniem dokonania wpisu w rejestrze akcjonariuszy Spółki Akcyjnej wystąpić natomiast może Spółka Akcyjna lub osoba mająca interes prawny w dokonaniu wpisu, w szczególności nabywca (zgodnie z art. 328 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Aktywność Wnioskodawcy, oprócz zawarcia umowy przeniesienia własności Akcji Spółki Akcyjnej, nie jest wymagana i nie będzie podejmowana, bowiem już w treści przywołanej umowy, w dacie jej zawarcia, Wnioskodawca wyrazi zgodę na wpis nabywcy do rejestru akcjonariuszy Spółki Akcyjnej. Z uwagi na wyrażenie powołanej zgody podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy Spółki Akcyjnej nie powiadomi Wnioskodawcy o zamiarze wykreślenia go z rejestru akcjonariuszy Spółki Akcyjnej (zgodnie z art. 328 § 3 Kodeksu spółek handlowych). Z datą zawarcia umowy przeniesienia własności Akcji Spółki Akcyjnej, zobowiązanie Wnioskodawcy względem swego akcjonariusza do zapłaty wynagrodzenia z tytułu umorzenia akcji Wnioskodawcy, zostanie uregulowane w części odpowiadającej wartości rynkowej Akcji Spółki Akcyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00