Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1163.2021.2.KF

Skutki podatkowe ustanowienia służebności gruntowej.

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 20 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych ustanowienia służebności gruntowej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 marca 2022 r. (wpływ 8 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Z tytułu zawarcia umowy służebności gruntowej przejścia, przejazdu oraz lokalizacji sieci wodociągowej, na działce wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego została oznaczona jako droga, zostało ustalone wynagrodzenie miesięczne płatne od 2021 r. do wygaśnięcia umowy. W wyniku zawarcia służebności, nieruchomość przestała spełniać funkcje rolnicze, z uwagi na intensywność korzystania z nieruchomości przez ciężki sprzęt oraz prace ziemne. Od tego momentu nieruchomość przestała być zgłaszana do dopłat z (…).

Zgodnie z informacjami zawartymi w biuletynie wydawanym przez (…), nieruchomość (opis dotyczy właśnie tej działki), od ul. (…) w miejscowości (…) granicząca z miejscowością (…), na mocy porozumienia między (…) a inwestorem ((…) – także strona umowy służebności), proces budowy drogi i jej koszt został podzielony między samorządem a sektorem prywatnym w postaci zaprojektowania drogi przez (…) i wykonania jej przez podmiot prywatny. (…) w ostatnim czasie zawiera wiele porozumień z sektorem prywatnym, w celu przyśpieszenia inwestycji istotnych dla celu publicznego, które są w zakresie kompetencji samorządu.

Umowa służebności została zawarta na czas określony, tj. umowa wygasa po spełnieniu dwóch warunków jednocześnie: uprawomocnienie decyzji (…) (zezwolenie na inwestycje drogową) oraz wejście w życie uchwały o nadaniu kategorii drogi publicznej. (…) wywłaszczeniem przejmie nieruchomość, której dotyczy służebność gruntowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00